“Ik had nooit gedacht dat ik dit zou kunnen”

Voor introverte mensen kan alcohol als een hele bevrijdende vriend voelen, maar in werkelijkheid is het tegendeel eigenlijk waar. Het spul haalt je naar beneden en duwt je in het slot. Maar weet dat die rem eraf kan hoor! Bij de schrijver van het ervaringsverhaal van deze week was er helaas wel een ongelukkige ziekenhuisopname voor nodig om het tij te keren, maar zoals het er nu naar uitziet was dat moment achteraf toch niet voor niets geweest. Een mooi keerpunt:

 

Wat doe je in het dagelijks leven?
Ik werk als inhoudelijk medewerker voor een politieke fractie. Dat maakt dat ik vaak moet omgaan met politici en hun kuren, maar ook met situaties die niet meteen opgelost kunnen worden. Verder tuinier ik graag en ben voorzitter van een rugbyclub.

Wat dronk je vooral en hoe veel/vaak?
Ik dronk vooral bier, soms ook zware bieren. Maar ik heb me ook periodes in wijn gestort en heel zelden korte dranken. Toen ik alleen woonde, was het toch bijna dagelijks dat ik dronk. Ik heb dan ook vele katers meegenomen naar werk of hobby.

Vroeger speelde ik tafeltennis en ik ging daar eigenlijk gewoon heen om aan de toog te hangen. Zelf trainen of spelen was bijzaak. Ik vond het leuk om tot diep in de nacht te blijven hangen en te blijven hijsen. Dat was vooral bier. Ik voelde me eigenlijk echt eenzaam. Alcohol werd mijn vriend die me hoger tilde en in mijn beleving weer een soort eigenwaarde gaf.

Op mijn rugbyclub werd ook stevig gedronken, dat hoort deels ook bij de cultuur van de sport. Ik kon ook gewoon niet stoppen, zelfs als ik moest overgeven, bleef ik er achteraf nog bijgieten omdat ik voelde dat de roes verminderde.

Hoe lang ben je inmiddels gestopt met alcohol?
Intussen bijna een jaar, nog tien dagen.

Was dit je eerste poging?
Ik heb al eens een periode van 3 maanden geen alcohol gedronken, maar ben toen na een avond uit en één drankje meteen weer serieus begonnen.

Wat hield je tegen om eerder te stoppen met alcohol?
Ik dronk gewoon graag en hield van de roes en het ontspannende gevoel dat ik kreeg. Ik leek er de persoon mee te worden die ik altijd zou willen zijn. Ik vond het ook gewoon gezellig en had het nodig om los te komen, want van nature ben ik nogal introvert.

Waardoor heb je uiteindelijk de knop omgegooid door toch te stoppen?
Na een drukke periode en vele dagen waarbij ik ook op thuiswerkdagen gewoon volle bak dronk om mezelf boven water te houden, ben ik te ver gegaan en sloeg een fles vodka achterover. Ik ben toen in elkaar gezakt en moest met de ambulance naar het ziekenhuis.

Na daar een nacht te hebben gebleven, kreeg ik de keuze: me laten opnemen op een psychiatrische afdeling of terug de mallemolen in en zien wat er gebeurde. Ik koos voor opname en heb die dag na het incident mezelf beloofd geen druppel meer aan te raken.

Het was achteraf bekeken ook een moment van immense schaamte want ik had mijn zoontje niet opgehaald op school en de opvangjuf had al een paar keer gebeld. Maar ik was al weken op reserve bezig, ook op het werk had ik het zeer moeilijk met bepaalde mensen en de hoeveelheid werk die ik had. Ik dronk echt om me energiek te voelen en niet continu moe en leeggezogen.

Wat heb je tot nu toe als de grootste voordelen ervaren?
Ik hoef me nergens meer voor te schamen. Elke dag word ik wakker met een fris gevoel en ik heb geen serieuze katers meer. Daar kon ik enorm van afzien soms, bij momenten duurden die ook meerdere dagen.

Omdat ik nu ook de overtuiging heb om niets meer te drinken, voel ik me ook wel trots op mezelf. Ik had nooit gedacht dat ik dit zou kunnen. Mijn kijk op alcohol is ook veranderd, ik ben me veel bewuster van alles en voel me energieker om zaken aan te pakken.

En wat mis je het meest?
Soms mis ik wel de gezelligheid van het samen drinken. Feestjes vermijd ik nu wel wat of ik blijf er niet lang. Ik vind dat ergens niet erg, want ik ben graag op mezelf en hou van rust. Maar ik heb geen groot sociaal leven.

Dan ook: wat mis je het minst van alcohol?
De katers, de behoefte aan het altijd maar meer willen. De angst als je dat niet kan krijgen. Ook de praat en het gedrag dat ik stelde als ik had gedronken. Nu weet ik alles nog wat ik zei of deed. Er zijn ook geen gaten meer in mijn geheugen en energieverspilling om zaken te verbergen of te verzwijgen.

Wat doe je als je het even moeilijk hebt en toch weer wilt drinken?
Ik ga naar AA-meetings, daar zitten mensen die meer jaren op de teller hebben dan ik. Zij hebben dat ook allemaal meegemaakt en gaven tips. Ik heb wel een zinnetje dat me altijd is bijgebleven: “blijf van de eerste af en er zal geen tweede volgen.”

Wat drink je als alternatief als je geen alcohol meer drinkt?
In restaurants drink ik altijd wel een mocktail. Enkel frisdrank of water gaan me wel eens tegenstaan. Thuis gaat er wel eens een flesje Crodino open en bij gelegenheden neem ik wel eens een alcoholvrije cava.

Maar ik heb geleerd uit de AA-meetings dat je maar beter van alcoholvrije bieren en wijnen weg kunt blijven omdat ze een trigger kunnen zijn om terug te vallen. Ik heb dat zelf ook ondervonden, bij een alcoholvrij bier bleef ik maar doorgaan in dat bier. Alsof ik weer oude triggers liet afgaan.

Hoe ben je van plan om in de toekomst met alcohol om te gaan?
Ik blijf verder gaan zoals ik bezig ben, de herinnering aan het incident toen ligt nog heel vers. Ook de opname in het ziekenhuis heeft een impact gehad. Ik zou het heel jammer vinden om al dat werk nu met één drankje teniet te doen. Ik heb intussen ook geleerd dat ik alcohol niet nodig heb om een goed leven te leiden.

Het wordt een stuk van mijn identiteit om niet te drinken. Iemand op mijn rugbyclub zei het recent nog: “we moeten voor hem iets voorzien, want hij drinkt geen alcohol.” Ergens voelde ik me trots op die identiteit. Het geeft een zeker zelfrespect dat ik mijn lichaam en geest niet meer wens te vergiftigen.

Heb je nog tips of advies voor mensen die ook stoppen met alcohol?
Bekijk het dag per dag. Begin niet te tellen in maanden of jaren, die komen vanzelf. Een dag niet gedronken, is een overwinning.

Het is geen zekerheid dat je alcoholstop blijvend is, dat kan niemand zeggen. Ik hoorde van mensen uit AA dat ze zelfs na 30 jaar nog altijd waakzaam moeten zijn en zelfs medicatie innemen om die zekerheid in te bouwen. Het is dus zeker geen schande om te twijfelen. Maar weet waarom je de stop deed en waarom je het niet meer wil binnen gieten.

En ik zei het al eerder, maar pas op met alcoholvrije bieren, cava of wijnen. Ze geven je de smaken terug die vroeger bij de roes hoorden, het maakt hen ideale valkuilen om het echte goedje weer aan je lippen te zetten.

Tenslotte: wat wil je zeggen tegen iedereen die nu nog twijfelt of ze wel moeten stoppen met drank of niet?
Dat is een keuze die je voor jezelf moet maken. Ik bewonder mensen die na één drankje kunnen stoppen, maar zij kunnen niet voor mij uitmaken wat een verslaving inhoudt. Ze kunnen dat ook niet begrijpen.

Iemand waarvoor één teveel is en tien te weinig kan dat wel. Ben je zo iemand, dan zou ik toch stilstaan bij wat je op lange termijn met je leven en lichaam doet. Alcohol is een geniepigerd, hij trekt je alsmaar meer naar wat hij wil: je continu domineren. Wil je daarmee leven?

Of wil je weer vat krijgen op je energie, beter slapen, geen katers meer hebben en geen craving naar iets dat je lichaam niet nodig heeft? Zoek dan hulp. Ik vond die bij AA, maar het is een tocht die erg persoonlijk is. Zorg dat het klikt, dat je ernaar terug gaat omdat het je motivatie geeft.

 

En zo is dat helemaal! Het is wel zo ontzettend fijn om van dat dominerende effect van alcohol los te kunnen komen. En voor iedereen gaat dat op een eigen manier, in zijn of haar eigen gradatie. Daar is geen draaiboek voor, maar voor iedereen is er een tijd en manier die past. Je moet door de zure appel heen, maar aan de andere kant ligt een vrijheid die werkelijk ongekend is. Heerlijk dat jij die nu ook aan het pakken bent. Je zoontje kan trots op je zijn!

En heel erg bedankt voor het delen van je verhaal. Mocht iemand anders na het lezen hiervan nu ook eens zijn of haar ervaringen over stoppen met alcohol met ons willen delen: heel graag! (zeker omdat ik net deze week door mijn verhalen heen ben 😉 ) Als je op deze pagina even je email achterlaat neem ik vervolgens zo snel mogelijk contact met je op.

Fijn weekend allemaal!

Leave a Reply